Sindikat uprave i pravosuđa Crne Gore
Aktivnosti sindikalnih organizacijaArhiva

KOLEKTIVNI UGOVOR SINDIKALNE ORGANIZACIJE ZA OSNAŽIVANJE PRAVA RADNIKA OPŠTINE KOTOR

Izvor: Portal Radio Kotor

Predsjednik Sindikalne organizacije organa uprave Opštine Kotor Aleksa Blagojević, potpisao je nedavno sa rukovodstvom lokalne uprave Kolektivni ugovor za zaposlene u kome je, ističe, unaprijeđen čitav korpus prava radnika.

Između ostalog, Kolektivnim ugovorom Opština Kotor se obavezala da će povećati kojeficijente za zvanja master i doktor nauka, da će omogućiti zaposlenima i privatno zdravstveno osiguranje. Ugovorom je tačno određena zimnica za radnike, koja će iznositi između 450 i 600 eura. Opština i Sindikat dogovorili su razna davanja, među kojima su beskamatni krediti za renoviranje stambenih jedinica zaposlenih. Takođe, članovi Sindikata koji nisu stambeno obezbijeđeni, biće u prilici da preko lokalne uprave kupe stan po tržišnoj vrijednosti.

“U Kolektivnom ugovoru u pogledu stručnih kvalifikacija kolega, svima koji imaju zvanja mastera i doktora nauka, Opština će povećati zarade za 0,80 posto obračunske vrijednosti kojeficijenta, bez obzira kada su ta naučna zvanja stekli. Smatrali smo da svim kolegama koji su uložili trud da bi stekli veće naučno zvanje, treba omogućiti ovaj dodatak na zaradu i time pokazati da Opština i svi zajedno cijenimo njihov uloženi rad” – objašnajva Blagojević.

Opština se obavezala da će počev od 1. januara 2025. godine svakog radnika mjesečno osiguravati sa po 17 eura na ime zdravstvenog osiguranja.

“To je inovativno rješenje i ono je prisutno naročito kod velikih firmi u privatnom sektoru. Iz toga je proizašlo da sve više državnih organa dodatno osigurava svoje radnike. Cilj je Opštine, a naravno Sindikat će to uvijek podržavati, zdrav radnik znači da će on pružati bolje rezultate u odrađivanju svog rada. Ovo znači da će naši radnici, koji imaju određene zdravstvene probleme, shodno ugovoru koji zaključimo sa nekom osiguravajućom kućom u pogledu zdravstvenog osiguranja, imati pravo da kod referentnih privatnih medicinskih ustanova obavljaju preglede besplatno, što Opština omogućava plaćanjem ovog osiguranja.

Oni koji nemaju zdravstvene probleme, imaće priliku da jednom ili više puta godišnje obavljaju sistematske preglede kod eminentnih privatnih zdravstvenih ustanova, bez čekanja u redu kod državnog zdravstva” – ističe Blagojević.

Davanja za zimnicu su Kolektivnim ugovorom ugovorena na 70 posto minimalne zarade ili do iznosa jedne zarade što, objašnjava Blagojević, iznosi od 450 do 600 eura.

“Napravili smo balans između Budžeta Opštine i onoga što je minimalno što zaposleni u lokalnoj upravi zaslužuju.

Našim internim aktom jasno smo odredili da kolegama koji rade u noćnim satima, dežuraju za vrijeme vjerskih i državnih praznika, se plati prekovremeni i noćni rad” – napominje Blagojević.

U pogledu stanogradnje, Sindikat je sa Opštinom dogovorio da će od početka 2026. godine na poseban račun Sindikata na ime adaptacije postojećih stambenih jedinica u vlasništvu zaposlenih, uplaćivati najviše do 0.15 posto tekućeg budžeta koji se odnosi na potrošnju.

“Po riječima naših kolega iz Sekretarijata za lokalne prihode, budžet i finansije, taj iznos prema postojećem budžetu iznosi oko 26 – 27 hiljada eura. Opština će Sindikatu uplaćivati taj iznos, a Sindikat će nakon što donese Pravilnik, sredstva davati radnicima putem kredita koji će zaposleni vraćati Sindikatu bez kamate na duži rok otplate i sa manjim ratama” – ističe Blagojević.

Osnivanje Stambene zadruge je, podsjeća, preduslov da Sindikalna organizacija konkuriše za dobijanje placa, odnosno zemljišta oslobođeno komunalija.

“Kolektivni ugovor je propisao Opštini obavezu da u saradnji sa Sindikatom iznađe najbolje modele za finansiranje gradnje stanova za naše radnike, a prethodno će Sindikat sprovesti anketu među našim zaposlenima, koliko njih nema rješeno stambeno pitanje i koliko bi ih se eventualno prijavilo na konkurs za dobijanje stanja po tržišnim uslovima.

Takođe, Opština se obavezala da će svakom radniku čije dijete polazi u prvi razred osnovne škole, uplaćivati do jedne obračunske vrijednosti kojeficijenta za polazak u školu” – objašnjava Blagojević.

Napominje da obračunska vrijednost kojeficijenta trenutno u državi iznosi oko 90 eura.

“Nismo htjeli da idemo sa nekim megalomanskim zahtjevima, već smo napravili balans između realne potrebe da se povećaju prava radnika i budžeta. Ugovor je bitno povećao prava radnika u skladu sa zakonom. Novčana izdvajanja koja će dati Opština u smislu ostvarivanja prava zanemarljivo utiču ili uopšte ne utiču na Budžet Opštine Kotor” – kaže Blagojević.

Između ostalog, Kolektivnim ugovorom precizirano je da Opština Kotor ima obavezu isplaćivanja do jedne obračunske vrijednosti kojeficijenta (oko 90 eura) radnicama povodom obilježavanja 8. marta.

“Sindikatu uprave i pravosuđa Crne Gore pod kojim funkcionišemo kao organizaciona jedinica, dostavili smo ugovor na ocjenu i po riječima stručnih ljudi iz podgoričkog Sindikata, trenutno imamo najbolje potpisani kolektivni ugovor na nivou države i svih lokalnih samouprava.

Posebno se zahvaljujem svim zaposlenima u Opštini Kotor, a naročito pregovaračkom timu Nenadu Šćekiću i Slobodanu Popoviću, koji su pružili volju i energiju da imamo takav tekst ugovora. Zahvaljujem pregovaračkom timu Opštine Kotor u sastavu Marina Bjelja, glavna administratorka, Jelena Janjić, sekretarka Sekretarijata za opštu upravu, a posebno naš predsjednik Vladimir Jokić koji je prihvatio skoro sve naše predloge i prikazao istinsku ljudsku vrlinu, poštenje i empatiju prema izazovima i problemima sa kojima se radnici suočavaju” – poručuje Blagojević.

Sindikat čini oko 230 članova/ca od ukupno 280 zaposlenih u Opštini Kotor.

259