Sindikat uprave i pravosuđa Crne Gore
Aktivnosti sindikalnih organizacijaAktuelnostiArhiva

Sindikat zaposlenih Uprave za gazdovanje šumama i lovištima traži da se odloži primjena novog Zakona o šumama

Izvor – Vijesti

Sindikat zaposlenih Uprave za gazdovanje šumama i lovištima traži da se odloži primjena novog Zakona o šumama i da u saradnji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i stručnih službi Uprave za gazdovanje šumama i lovištima naprave amandmani koji će dugoročno urediti stanje u oblasti šumarstva.

„Novi Zakon o šumama je izglasan na Skupštini 31. jula 2024. godine, a objavljen je u Službenom listu 5. avgusta 2024. godine, a stupio je na snagu 13. avgusta 2024. godine. U članu 100. je rečeno da će stupiti na snagu od 1. januara 2025. godine. Član 97. predviđa da se privredno društvo osnuje 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona. Zakon je bilo neophodno napraviti i usvojiti iz više praktičnih razloga, među kojima je i dobijanje sredstava po osnovu kredita Svjetske banke, a da će se amandmanskim djelovanjem krajem godine, u potpunosti regulisati problematični članovi Zakona, prije svega mislimo na nadležnosti čuvanja, doznake i uređivanja šuma, koji bi trebalo da ostanu u nadležnosti Uprave za gazdovanje šumama i lovištima”, navodi se u saoptštenju Sindikata zaposlenih Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, čije je sjedište u Pljevljima.

Tvrde i da će se “problemi koji će nastati odraziti na prihode koji se usmjeravaju prema Budžetu Crne Gore“.

“Isto tako, ovo će se odraziti na poslovanje svih firmi koje su korisnici važećih ugovora čija je realizacija u toku. Da naša zabrinutost nije bez osnova, pokazuju nam i dešavanja u Javnim preduzećima koja se bave poslovima iz oblasti šumarstva u okruženju, jer će oni završiti ovu poslovnu godinu sa velikim gubicima i problemima u organizacionom smislu. Neophodno je da se primjena ovog Zakona odloži, a a da u saradnji Ministarstva i stručnih službi Uprave za gazdovanje šumama i lovištima naprave amandmani koji će dugoročno urediti stanje u oblasti šumarstva. Ističemo da je naš cilj poboljšanje situacije u ovoj oblasti. Ono što mi vidimo kao problem je samo put prema tom cilju. Rješenja koja mi predlažemo su sigurno dugoročna i održiva, za razliku od dokumenata na kojima je izrađen predlog novog Zakona o šumama. Dokumenta Ekonomske analize i Studije izvodljivosti treba na valjan način uraditi i to od strane relevantnih ustanova i na njima bazirati strategiju daljih djelovanja“, zaključuje se u saopštenju.

77