Zakon će dovesti do masakra nad šumama – Sindikat Uprave za gazdovanje šumama i ekološki aktivisti protiv usvojenog akta

Izvor – Vijesti

Na javnoj raspravi odbačeni skoro svi predlozi Uprave za šume, nijedan šumarski inženjer ne želi da pređe u novo državno preduzeće Sindikat Uprave i NVO aktivisti navode da će privatnici i dalje sjeći šume kao “podizvođači” i “raditi šta hoće”

Nijedan inženjer šumarstva ne želi da pređe iz Upravi za gazdovanje šumama i lovištima u novo državno preduzeće koje, prema novom Zakonu o šumama, od 1. januara naredne godine treba da preuzme većinu nadležnosti ove Uprave i da se bavi doznakama, sječom i izvlačenjem posječenih staba.

To su “Vijestima” kazali iz Sindikalne organizacija Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, koja smatra da je novousvojeni zakon loš, da u njegovoj izradi nije učestvovala struka, da nisu prihvaćeni predlozi Uprave za šume, da tehnički nije moguće njegovo sprovođenje, da će dovesti do haosa, da se predviđa uvođenje eksternih izvođača – privatnika u šume koji će ponovo moći da rade šta hoće…

Skupština je usvojila ovaj zakon 31. jula, a 5. avgusta je objavljen u Službenom listu, sa datumom primjene od 1. januara 2025. godine.

Odbijeni predlozi struke

U decembru 2022. godine je pokrenuta procedura izrade izmjena Zakona o šumama kada je za to formirana radna grupa. Već u aprilu je jedina predstavnica Uprave za šume podnijela ostavku jer nije prihvaćena većina sugestija i predloga koje je davala.

Iz sinidakata kažu da nije poštovana ni procedura da je obavezno uključenje predstavnika sindikata u izradi zakonskih propisa kojima se mijenja radno pravni status zaposlenih, jer se Zakonom predviđa formiranje privrednog društva u koji bi trebalo da pređe većina zaposlenih iz Uprave.

“Želimo da naglasimo da nismo protiv reorganizacije u oblasti šumarstva, naprotiv, svjesni smo svih nedostataka, ali ne želimo da dopustimo da se sve aktivnosti sprovode bez uvažavanja naših stavova. U Upravi za gazdovanje šumama i lovištima je zaposleno 70 diplomiranih inženjera šumarstva i sa njihovim ogromnim iskustvom mogli smo da damo veliki doprinos poboljšanju stanja u šumarstvu. Takođe nam je neshvatljivo da se u ekonomskim analizama i studijama izvodljivosti predviđa preduzeće kao ono koje je postojalo prije više od 20 godina i koje je likvidirano a stotine radnika širom Crne Gore je ostalo bez posla. Te analize su urađene nestručno i na osnovu pogrešnih ulaznih parametara, tako da u konačnom daju potpuno pogrešan finansijski pokazatelj”, naveli su iz ovog sindikata “Vijestima”.

Analiza paušalna, puna pretpostavki

Kolko se ove analize baziraju na pretpostavkama, kako su kazali, pokazuje samo jedan detalj – na današnji dan Uprava ima oko 70 inženjera šumarstva, od kojih će u narednih pet godina 20 otići u penziju, a već 2027. godine planira se da će u preduzeću raditi 155 inženjera šumarstva.

“Previše paušalnih predviđanja bi nas vratilo u prošlost i umjesto sadašnjeg stanja koje nije dobro, ali koje se dolaskom novog v. d. direktora znatno poboljšava i daje rezultate, vratili bi se u još gore stanje. Šume su resurs koji nije nastao odjednom i koji neće trajati samo u jednoj generaciji, tako da mislimo da treba opreznije ući u rješavanje u ovoj oblasti i napraviti kvalitetnije i dugoročnije rešenje”, kazali su iz sindikta.

Oni navode da su nakon više susreta sa ministrom poljoprivrede i šumarstva Vladimirom Jokovićem bili usaglasili amandmane na taj zakon, i složili se da Uprava treba da ostane u ovakvom obliku uz jaču kontrola u svim segmentima rada, a da će se formirati preduzeće koje će vršiti eksploataciju i korišćenje šuma.

“Glavni argument je bio da to treba sprovesti fazno, kako bi čitav proces bio dugoročno održiv. S obzirom na to da smo se sa resornim ministrom dogovorili i napravili amandmane na zakon koji su kasnije izmijenjeni, ne može se prihvatiti konstatacija ministra Jokovića da je sa sindikatom postigao dogovor u onakvom obliku Zakona, kakav je izglasan u Skupštini. I sam ministar je više puta u svojim izlaganjima u Skupštini rekao ‘da je ostalo otvoreno pitanje doznake i izvođačkih projekata i da će već koliko je sjutra pozvati predstavnike Uprave kako bi riješili to pitanje’. Nije nas pozvao. Zakon je izglasan”, naveli su iz ovog sindikata.

Šef kabineta i sekretar insistirali

Oni kažu i da su na sastanku u Vladi šef kabineta premijera i sekretar Vlade insistirali da se do tada dogovoreni amandmani izmijene i da nadležnost doznake, izrade izvođačkih projekata i prijema drvnih sortimenata bude data budućem preduzeću.

“Bili smo protiv toga iz više razloga: doznaku po Zakonu mogu da vrše samo inženjeri šumarstva, a nijedan od inženjera šumarstva ne želi da pređe u novo preduzeće, pa samim tim nije jasno ko bi mogao da vrši doznaku, a inače postoji deficit stručne radne snage; zbog toga što nije logično da oni koji se bave eksploatacijom sami sebi doznačuju ono što će sjeći; zbog nedostatak kontrole koji bi doveo do haosa; zbog toga što se ne zna ko bi vršio doznaku u privatnim šumama, jer je činjenica da je već više od polovine šuma u privatnom vlasništvu. Nakon toga je dogovoreno da ovo pitanje doznake ostane uslovno riješeno, a da Uprava da stručna obrazloženja zašto misli da treba da doznaka ostane u njenoj nadležnosti. To je i urađeno na sastanku svih inženjera šumarstva u Upravi i ti zaključci i obrazloženja su poslati resornom ministru i predstavnicima Vlade sa potpisima svih inženjera. Međutim, naša argumentacija nije uvažena, i na 42. sjednici Vlade su doneseni amandmani sa kojima se niko iz Uprave ne slaže”, naveli su iz ovog sindikata.

Oni kažu i da se na sjednicama skupštinskih odbora i Skupštine, vidjelo da većini poslanika nije bilo jasno kako će se izvršiti podjela nadležnosti Uprave i novog preduzeća, ali je usvojen Vladin predlog.

Autori zakona da preuzmu odgovornost

“Zalažemo se da kreatori novog koncepta preuzmu potpunu odgovornost, i ukoliko ovaj koncept ne uspije (a kreirali su sve prethodne neuspjele koncepte) zakonski odgovaraju…Predviđa se uvođenje eksternih izvođača radova u šumi, i opet dolazimo na isto: privatnici ulaze u šumu i rade šta hoće, a to je glavni argument protiv koga se tvorci Zakona bore, pa sve izgleda apsurdno”, smatraju u ovom sindikatu.

72