USTAVNI SUD UKINUO PRAVILNIK O ODREĐIVANJU RADNIH MJESTA SA UVEĆANIM STAŽOM OSIGURANJA
Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević smatra da odluka suda neće imati posledice po zaposlene kojima pripadaju beneficije, a u toku je izrada novog pravilnika koji je u finalnoj fazi
Ustavni sud Crne Gore ukinuo je Pravilnik o bližem određivanju radnih mjesta, odnosno poslova u organima državne uprave na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem. Tim pravilnikom određena su uglavnom mjesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP), policiji i Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS), čiji službenici su imali beneficirani radni staž.
Prema crnogorskom zakonodavstvu, zavisno od težine zanimanja, godina rada na poslovima na kojima se uvećava staž osiguranja računa se kao 14, 16 ili 18 mjeseci.
U Sindikatu uprave i pravosuđa tvrde da je Pravilnik ukinut iz tehničkih razloga i da zaposleni kojima se staž obračunava sa uvećanim trajanjem neće imati posledica. Predsjednik ovog sindikata Nenad Rakočević pojasnio je za „Dan” da će se ovaj pravilnik primjenjivati do objavljivanja odluke Ustavnog suda u Službenom listu.
– Prema našim saznanjima iz državne uprave, pravilnik je ukinut zbog nekih tehničkih grešaka, a u toku je izrada novog pravilnika koji je u finalnoj fazi. Njime će se ispraviti ove greške. Međutim, ukoliko se bilo šta negativno promijeni po zaposlene, reagovaćemo u skladu sa našim nadležnostima – najavio je Rakočević.
Ukinuti pravilnik donijela su ministarstva rada i socijalnog staranja i finansija. Iz Ustavnog suda su saopštili da će sporni pravilnik prestati da važi objavljivanjem njihove odluke u Službenom listu. Prema dosadašnjoj praksi, do objavljivanja odluke Ustavnog suda u Službenom listu prođe i po nekoliko mjeseci nakon njenog donošenja.
Beneficirani radni staž, po ukinutom pravilniku, imali su pripadnici Direktorata za vanredne situacije MUP-a – samostalni savjetnici, referenti, načelnik helikopterske jedinice, zamjenik odgovornog lica za letačku operativu-obuke posada helikoptera, prvi i drugi pilot helikoptera, pilot protivpožarnog aviona i dr. Uvećani radni staž imali su i službenici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije – glavni i viši policijski inspektori, mlađi policijski inspektori za razne oblasti.
U Upravi policije beneficije su se računale službenicima Sektora policije opšte nadležnosti, policajcima iz Odsjeka za bezbjednost drumskog saobraćaja, Grupi policije za bezbjednost saobraćaja. Pravilnik je propisivao i beneficije za Sektor kriminalističke policije – službenicima Odsjeka za suzbijanje opšteg kriminaliteta, Grupe za poligrafsko ispitivanje, Grupe za suzbijanje imovinskih delikata, Grupe za suzbijanje krivičnih djela iz oblasti požara, eksplozija i havarija (PEH) i Grupe za suzbijanje krvnih delikata i seksualnih delikata.
Beneficije su imali i službenici odsjeka za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, za specijalne istražne metode i za kriminalističko-obavještajne poslove. Uvećani radni staž imaju i zaposleni u jedinicama za zaštitu svjedoka, za prikrivene islednike, u Interpolu, te u Specijalnom policijskom odjeljenju.
Pravilnik određuje uvećani radni staž i za radna mjesta u Sektoru granične policije, Regionalnom centru granične policije „Sjever”, „Centar” i „Jug” sa sjedištem u Bijelom Polju, Podgorici i Budvi.
Beneficirani radni staž imaju i službenici Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata, kao i Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), Posebne jedinice policije i Forenzičkog centra.
Takva prava po pravilniku imali su i zaposleni u centrima bezbjednosti, odjeljenjima bezbjednosti i stanicama policije crnogorskih opština.
Ukinuti pravilnik donijeli su 21. marta ove godine ministri finansija i rada i socijalnog staranja Darko Radunović i Kemal Purišić.
Postupiće po odluci kad je dobiju
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja za „Dan” su kazali da nijesu dobili niti se upoznali sa sadržinom odluke Ustavnog suda kojom se ukida Pravilnik o bližem određivanju radnih mjesta, odnosno poslova u organima državne uprave na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.
– Nakon dobijanja odluke, odnosno upoznavanja sa njenom sadržinom, dosledno će se ispoštovati odluka Ustavnog suda i stav suda iznesen u njoj – poručili su iz tog resora.
Iz Ministarstva finansija su nas uputili da odgovore na ovu temu potražimo od resora rada, kao „nadležnog organa koji je donio pomenuti pravilnik”.