SINDIKAT PORESKE UPRAVE SE PROTIVI AKTU O SISTEMATIZACIJI TE INSTITUCIJE Mimo propisa uvode tri sektora
Sindikat Poreske uprave (PU) nije podržao akt o sistematizaciji, već je predložio izradu novog pravilnika o organizaciji i sistematizaciji, a da se do njegovog usvajanja primjenjuje akt koji je sada na snazi. Radna grupa Sindikata, na čijem čelu je predsjednik te organizacije Rade Simonović, odbila je akt o sistematizaciji iz razloga što su njime predviđena tri sektora, koja, prema njihovom mišljenju, nijesu predložena u skladu sa važećim propisima. U pitanju su sektor za ljudske resurse, sektor za velike poreske obveznike i sektor za informacionu tehnologiju u oblasti poreskog sistema. Sistematizacijom je predloženo šest novih sektora.
– Osim toga ti sektori nijesu racionalni iz finansijskih razloga zbog visokih primanja zaposlenih koji bi rukovodili ovim sektorima. Mišljenje radne grupe je da sistematizaciju u ovom dijelu treba uskladiti sa propisima i politikom Vlade o smanjenju javne potrošnje i preporukama EU – piše u mišljenju radne grupe u koje je „Dan” imao uvid.
Dalja manjkavost predloženog akta, kako piše u mišljenju sedmočlane radne grupe, sastoji se u miješanju nadležnosti kako između pojedinih sektora, tako i između nekih sektora i područnih jedinica.
– Primjer, u samom nazivu sektora naplate i sektora za inspekcijski nadzor sadržan je izraz „sektor operative” i ako su poslovi operative isključiva nadležnost područnih jedinica. Takvom organizacijom bi se došlo do preklapanja operativnih poslova i stvaranja konfuzije u obradi predmeta, te bi pojedini predmeti mogli biti obrađivani i u sektorima i u nadležnim filijalama, a što se često i sada dešava, jer se primjenjuju rješenja iz akta koji još nije usvojen – piše u mišljenju grupe koje je poslato ministru finansija Darku Radunoviću.
Dosadašnja praksa, kako su naveli, pokazuje da rješenja predviđena ovim predlogom akta o sistematizaciji, jasno pokazuju njenu neefikasnost i neracionalnost, te je preporuka da se o navedenim nedostacima obrati pažnja u eventualnoj korekciji predloga akta.
– Miješanjem nadležnosti između pojedinih sektora, kao i između sektora i filijala, kod neposrednih izvršilaca poslova se stvara nesigurnost, neefikasnost u radu, strah od toga ko će im i kada naložiti da rade. Dobro postavljena organizacija poslova, jasnim razgraničenjem nadležnosti organizacionih jedinica, pravilnim rasporedom pojedinačnih organizacionih jedinica, kod izvršilaca bi se stvorio osjećaj sigurnosti u radu i postiglo efikasnije izvršavanje radnih zadataka, a time bi bila poštovana i njihova zakonom zagarantovana prava na dostojanstven rad – navela je radna grupa.
Na čelu Poreske uprave već dvije godine je Miomir M. Mugoša, koji je prije dvije sedmice tvrdio da je Simonović upoznat sa aktom o sistematizaciji.
Nisu učestvovali u izradi predloga
Iz Sindikata su u mišljenju podvukli da nijesu ni na koji način učestvovali u izradi predloga akta o sistematizaciji, te da im akt nije dostavljen na način koji propisuje član 54 opšteg kolektivnog ugovora.
– Postupak izrade akta o unutrašnjoj sistematizaciji nije sproveden na transparentan način, što potkrepljujemo činjenicom da nije pružena mogućnost Sindikatu, odnosno ogromnoj većini zaposlenih da se upoznaju sa završnom verzijom pravilnika. Naime, predsjednik Sindikata je tek 6. oktobra dobio navedeni akt putem imejla, a nakon intervencije Sindikata uprave i pravosuđa – piše u dokumentu.