UPRAVU ZIKS-A TUŽILO PREKO 300 ZAPOSLENIH
Preko 300 zaposlenih u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija (ZIKS) u Podgorici i u zatvoru u Bijelom Polju tužilo je državu Crnu Goru zbog kršenja prava na pauzu, tražeći da im se po tom osnovu nadoknadi šteta od 3,6 miliona eura. Tužbe su podnijete Osnovnom sudu u Podgorici, u februaru i maju ove godine.
Oko 260 zaposlenik u podgoričkom ZIKS-u traži da im država nadoknadi štetu od tri miliona eura zbog nepravilnog obračuna zarade.
– Tužioci su u radnom odnosu kod tuženog koji im nije omogućavao da koriste pauzu u skladu sa Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom, a nije im obračunavao i uvećavao zaradu po tom osnovu – navedeno je u tužbi.
Kao dokaz je ponuđen uvid u evidencije prisutnosti na radu u ZIKS-u i saslušanje svjedoka.
– Kako je tuženi bio u obavezi da obezbijedi korišćenje pauze, odnosno da to predvidi rasporedom korišćenja pauze u toku rada, a to nije učinio, tužioci ovom tužbom traže da ostvare svoje pravo na pauzu u toku rada, jer i danom podnošenja tužbe to svoje pravo ne mogu iskoristiti, odnosno da pred sudom zatraže naknadu štete koju su pretrpjeli nekorišćenjem tog prava – piše u tužbenom zahtjevu zaposlenih u ZIKS-u.
U tužbi je zatraženo vještačenje vještaka finansijske struke, kao i da se izvrši uvid u obračunsku listu zaposlenih.
Zaposleni u ZIKS-u tražili su da im se nadoknadi šteta u periodu od 23. avgusta 2008. godine do dana izrade nalaza. Tužbeni zahtjev je preciziran na tri miliona, uz kamatu i nadoknadu troškova parničnog postupka.
Državu i ZIKS tužilo je 56 zaposlenih u bjelopoljskom zatvoru, koji traže da im se nadoknadi šteta od 600.000 eura, za period od avgusta 2008. godine, pa nadalje.
Predsjednik Sindikata ZIKS-a Predrag Spasojević, koji je i sam podnio tužbu zbog uskraćivanja prava na pauzu, kazao je za „Dan” da su zaposleni godinama uskraćeni za to pravo. On je naveo da su se u više navrata za svoja prava borili putem suda, i da su u tome uspjeli.
– Sindikat ZIKS-a je doživio promjenu prije pet godina i tada smo poslodavcu „otrgli iz ruku” sindikat i napokon ga stavili u ruke radnika. Od tada vodimo borbu za ostvarivanje prava radnika i imali smo značajne rezultate. Pokrenuli smo niz tužbi, protesta i štrajkova za ostvarivanje prava. U proteklom periodu imali smo tužbu za prekovremeni rad koja je rezultirala odlukom da nam se on plaća. Preko 200 tužilaca podnijelo je tužbu da im se riješi radno-pravni status. Mi u Zavodu danas praktično nemamo službenike koji nemaju riješen radno-pravni status. Imali smo i tužbu zbog neplaćanja dnevnica za službeni put i one se danas redovno plaćaju našim radnicima. Tužbama jedino nijesmo mogli da izdejstvujemo da se poveća broj zaposlenih – kazao je Spasojević za „Dan”.
Podsjetio je da je u nedavnom izvještaju i Zaštitnik ljudskih prava došao do zaključka da zaposleni u ZIKS-u rade neprekidno po 12 sati, bez mogućnosti ostvarivanja pauze, bez zamjene i u veoma teškim uslovima rada.
– Naši radnici nemaju mogućnost da ostvare pravo na pauzu, koje im je zakonom zagarantovano. Naš primarni cilj je da radnici ostvare pravo na pauzu, a sekunardno je da dobiju novčanu nadknadu što to nijesu imali. S obzirom na to da je dug period od 2008. godine, nagomilao se broj dana u kojima radnici nijesu koristili pravo na pauzu. Radi se o tužbenom zahtjevu velikog iznosa – dodao je on.
Spasojević tvrdi da se radnici suočavaju sa pritiscima da povuku tužbe, s obzirom na to da bi u slučaju da im se tužbeni zahtjev usvoji, država morala da im nadoknadi višemilionski iznos.
– Očigledno je nekome zasmetalo da radnici ostvare svoja prava, pa je pokušao na neki način da im to uskrati i vrši pritisak na njih da se tužbe povuku. S obzirom da je takva situacija, postignut je kontraefekat. Dio službenika koji nijesu podnijeli tužbe kazao je da će i oni to učiniti – istakao je Spasojević.
Pregovori sa Agencijom bez rezultata
Spasojević je pojasnio da je predmet, kojim se traži naknada štete od tri miliona eura, delegiran sudu na Cetinje i očekuju svaki dan da se zakaže ročište. Na pitanje da li su pokušali da spor sa državom riješe mirnim putem preko Agencije za mirno rješavanje sporova, Spasojević je kazao da to više neće raditi i da je to samo gubljenje vremena.
– Imali smo jedan predmet gdje smo osam mjeseci pregovarali kako država ne bi imala troškova. Umjesto da ostvarimo ono što smo tražili, mi smo imali osam mjeseci odugovlačenja i pritisak kod zaposlenih da to ne radimo. Poslodavac uvijek ima šansu da na pripremnom ročištu prizna dug i završi to sa minimalnim troškovima. Sud je ipak institucija koja nam daje sigurnost, što nije slučaj sa Agencijom – smatra Spasojević.