Država želi efikasnu i održivu javnu upravu
Država želi servisno orijentisanu, efikasnu i finansijski održivu javnu upravu. To je, poručuju iz nadležnog ministarstva i cilj optimizacije kojom je planirano otpuštanje oko tri hiljade službenika, pomoćnog i administrativnog kadra.
U Sindikatu uprave i pravosuđa, tvrde da u pojedinim sektorima, fali radnika.
No, iako nemaju tačan podatak, iz Ministarstva javne uprave uvjeravaju da danas, u odnosu na kraj prošle godine, u javnoj upravi radi manje ljudi.
Državni sekretar MJU, Goran Jovetić, kaže da trend pokazuje da dolazi do smanjenja zaposlenih u upravi.
„Dominantno je, barem ovo sa čim sada raspolažemo, to su lica koja su imala ugovor na određeno. Njih je najveći broj u ovom segmentu“, kazao je Jovetić.
Onih koji imaju ugovore na određeno krajem prošle godine bilo je 3.963. Zanimljivo je da bi po planu optimizacije u javnoj upravi bez posla moglo da ostane tri hiljade ljudi, uglavnom nizi kadar. Riječ je o dominantno pomoćnom i administrativnom kadru.
Glavni kriterijum prilikom odlučivanja ko će napustiti javnu upravu, kažu iz MJU, neće biti ni nacionalna, niti politička pripadnost.
„Apsolutno će se forsirati i forsira se samo kvalitet i da će to biti jedino mjerilo za opstanak i za dolazak u javnu upravu“, rekao je Jovetić.
Zaposleni, tvrde sindikalci, ipak u strahu očekuju realizaciju zacrtanog.
Saša Šimun iz Sindikata uprave i pravosuđa kaže da je normalno što su zaposleni zabrinuti. Navodi da u Sindikatu razumiju plan Vlade, ali i da javnoj upravi fali radnika i da treba drugačije rješavati ovo pitanje.
„Državi su potrebni radnici. Potrebna je administracija i kvalitetna administracija. Smatramo da dugoročno, što se tiče smanjenja broja zaposlenih, efekat može postići najbolje kroz prirodni odliv i eventualno kroz sporazumni prekid radnog odnosa“, kazao je Šimun.
Najviše prekobronijnih, prema riječima Jovetića, ima u prosvjeti, zdravstvu, kulturi kao i u lokalnim preduzećima. No, njima će najvjerovatnije biti pružena mogućnost da započenu sopstveni biznis uz pomoć povoljnih kredita.
Izvor: RTCG