VLADA ODOBRILA PREUSMJERAVANJE NOVCA FONDU ZA SOLIDARNU IZGRADNJU Za stanove sudija 200 hiljada eura
Vlada je na poslednjoj sjednici odobrila preusmjeravanje 200.000 eura koje će se iskoristiti za izmirenje obaveza prema Fondu za solidarnu stambenu izgradnju, na čijem je čelu bivši sindikalac Danilo Popović. Sudski savjet je sa Crnogorskim fondom za stambenu solidarnu izgradnju potpisao ugovor o utvrđivanju prava i obaveza za izgradnju stambenih objekata na osnovu udruživanja sredstava za potrebe sudstva, shodno sporazumu zaključenom sa Sindikatom zaposlenih u pravosuđu.
Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Nenad Rakočević objašnjava da se od 2011. na poseban račun uplaćuje po 100.000 eura za izgradnju stanova za zaposlene u pravosuđu. On navodi da je do sada uplaćeno oko 400.000 eura, te da će se novac iskoristiti za gradnju 130 stambenih jedinica.
– Stanovi su namijenjeni sudijama i administraciji. Mi u sindikatu se nadamo da ćemo biti uključeni u raspodjelu. S obzirom na probleme koje su do sada mnogi imali sa Fondom, nadam se da će Sudski savjet koji sprovodi kompletan postupak biti oprezan. Oni su sklopili sporazum sa Fondom, ali ćemo se mi truditi da sve kontrolišemo – istakao je Rakočević, dodajući da će se zgrada graditi na Starom aerodromu u Podgorici.
U ime Sudskog savjeta Crne Gore predsjednik Mladen Vukčević potpisao je sa izvršnim direktorom Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju Danilom Popovićem ugovor o utvrđivanju prava i obaveza na izgradnji stambenih objekata na osnovu udruživanja sredstava za potrebe sudova između Sudskog savjeta i Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju, kao investitorom.
Predmetnim ugovorom, Fondu kao investitoru ustupljeno je pravo gradnje stambenih objekata površine 12.900 kvadrata i pripadajućih garaža od 2.430 metara kvadratnih, za potrebe rješavanja stambenih pitanja po povoljnijim uslovima zaposlenih u sudstvu.
Prema ranijim podacima Sudskog savjeta, svaki četvrti sudija u Crnoj Gori nije stambeno obezbijeđen. Takođe, nije samo veliki broj sudija decenijama bez krova nad glavom, već stambeno pitanje nijesu riješile ni njihove kolege namještenici i ostali službenici koji obavljaju ništa manje značajan i odgovoran posao u sudskoj administraciji i to za mnogo manje zarade od sudija.
– U raspodjeli stanova, na osnovu pravilnika za rešavanje stambenih pitanja za sudije i odluke o rješavanju stambenih potreba državnih službenika i namještenika, mogu učestvovati sudije i zaposleni u sudskoj administraciji. Sudski savjet je na poslednjoj sjednici, održanoj 11. septembra ove godine, donio odluku da se potpiše ugovor o izgradnji – kazao je ranije Mladen Vukčević.
Vlada je prošle sedmice odobrila da se Vrhovnom sudu preusmjere 349.734 eura za varijabile sudijama. Sudstvu će taj iznos biti isplaćen iz budžetske rezerve, na zahtjev predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, a po predlogu ministra finansija Darka Radunovića.
Na program „Administracija“ potrošačke jedinice „Sudstva“ prebačen je iznos od 286.521 euro na izdatak bruto zarade. Od tog iznosa, na neto zarade je opredijeljeno 171.325 eura, na poreze na zarade 23.013, za doprinose na teret zaposlenog i na teret poslodavca namijenjeno je 61.370, odnosno 27.360 eura. Za opštinske prireze izdvojena su 3.452 eura.
Decenije rada, ali bez stana
Predsjednica Udruženja sudija Hasnija Simonović navodi da je veliki broj sudija koji nemaju adekvatno riješeno stambeno pitanje.
– Situacija dodatno dobija na ozbiljnosti i time što se mahom radi o sudijama koji imaju višedecenijski radni staž. Ovakvo stanje predstavlja ne samo neadekvatan tretman nosilaca sudijske funkcije od strane nadležnih institucija, već i ozbiljan udar na čast i ugled sudija. Skoro da ne postoji primjer u razvijenim zemljama da nosioci sudijskih funkcija nijesu adekvatno materijalno zbrinuti. Materijalna sigurnost, u ovom slučaju rješavanje stambenog pitanja sudija, u modernim društvima postiže se putem dodjele stanova od strane države po osnovu sudijskog radnog staža, povoljnim stambenim kreditima rezervisanim isključivo za nosioce sudijskih funkcija, kao i adekvatnim nadoknadama za stanovanje, čija visina se utvrđuje na iznos koji je dovoljan da sudiji – korisniku obezbijedi uslove života dostojne njegovog zvanja – kazala je ranije Simonovićeva.